Odgovori 
medjuzbir

Postovanje,

Da li postoji opcija u Racunu, kada sa stampa jedna duga kolona koja se sabira, da se automaski na dnu
 stampane strane javlja medjuzbir, a na sledecoj strani, na vrhu, prenos medjuzbira?


Tkodje, da li postoji opcija u Racunu, ako imamo dugacku a usku kolonu, da se pri stampanju ona na listu odstampa u dve kolone na jednoj strani?

Srdacan pozdrav,
Stevanovic Vladislav

PS: Da li ste isprobavali fajl koji sam Vam poslao, da li su se opsezi menjali kod Vas?

Sto se tice sumif funkcije i skracenog nacina pisanja, nisam uspeo da ga pronadjem pa sam na kraju obavio posao
 na stari nacin, ali nisam time zadovoljan, jer za pisanje (obuhvata se oko 50 listova) treba puno vremena.
Citiraj ovu poruku u odgovoru

Zdravo,

Vladislave, kod mene se opsezi ne menjaju.

Što se tiče sumif funkcije siguran sam da je rešenje sa dodatnom tabelom,
koje sam Vam poslao, mnogo praktičnije nego pisati veliku formulu. Nisam
programer, ali znam i kad se prave baze da se i tada teži da se nešto
razbije na elementarne delove tako da uopšte nije strašno ako ubacite
dodatnu tabelu u kojoj ćete da sabirate sumif-ove a onda da konačne
rezultate vučete iz te tabele.

U prilogu Vam šaljem jedan primer čisto da Vam dam ideju, ako već to niste
primenjivali, kako da na osnovu nekog uslova, lookup funkcija uzima nešto iz
jednog ili drugog Lista.

Imam i ja jedan problem. U vašem primeru koji ste poslali Primer.ods, negde
ispod kolone S ubacili ste dugme koje poziva neki drugi dokument - POPIS
RACUNA.ods. Takve stvari nisam radio u Calc-u a čine mi se veoma korisne, pa
ako je moguće, barem osnovno da mi kažete oko ubacivanja tih ''dugmića''.

Hvala unapred. Goran
Citiraj ovu poruku u odgovoru

Ne znam sta je to kada kod mene menja opseg. Da li postoji neko automatska optimizacija da se pri osvezavanju
opseg, koji obuhvata i prazne celije, da se svede samo na onaj opseg koji obuhvata ispunjene celije? Mozda je to
ne do fajla, nego do aktivacije takve opcije kod mene, ako postoji?

Sto se tice dugmica, fajl koji sam vam poslao je kopija kojoj sam promenio naziv, pa ta opcija hiperveze ne radi.
Konkretna hiperveza je bila zamisljena da me pritiskom na dugme prebaci na dno tabele u istom dokumentu.
Ova veza se instalira na sledeci nacin:

1) kliknite na celiju gde zelite da stavite dugme za hipervezu.
2) idte na umetni/hiperveza. Ortvorice Vam se prozor sa nazivom Hiperveza. Sa desne strane imate po vertikali
cetiri opcije (navedite kurzor na ikonu, pojavice Vam se tekst).
3) Konkretno ja sam hteo hipervezu u postojecem dokumentu, dakle, treca ikonica od gore. Dok Vam je kurzor na
toj ikonici pritisnite levi klik. Sa desne strane ce Vam se pojaviti odgovarajuce opcije za popunjavanje ovog tipa hiperveza. U drugoj praznoj koloni ("Odrediste u dokumentu") samo unesite adresu celije za koju zelite da bude
Vase krajnje odrediste kada pritisnete dugme za hipervezu.
4) Ispod je odeljak "Daljnja podesavanja". Tu birate kakva boja ce biti dugmeta i da li zezite da to bude dugme, ili u
obliku teksta sa punim nazivom odredista itd. Dakle, prva opcija je "Okvir". Izaberite od ponudjenog. Druga opcija je
"Obrazac"  - izaberite da li ce to biti dugme ili tekst. Potom ispod imate opciju "Tekst". Unesite naziv koji ce stajati
na dugmetu ili celiji. Ja sam u pomenutom dokumentu stavio DNO. Kada ste sa tim gotovi
5) prtisnite "PRIMENI" pa "ZATVORI".
I to je to. Ovo je bio primer kada zelite hipervezu u postojecem dokumentu, a Vi mozete da pravite i hiperveze u
istom prozoru i ka drugim dokumentima. Problem je kod openoffica da ako promenite lokaciju dokumenta sve
hiperveze su neupotrebljive, sem ako je u pitanju veza u samom dokumentu. Cini mi se da kod Excela to
i dalje funkcionise ako se citav folder sa svim dokumentima izmedju kojih postoji hiperveza prebaci negde. Na
zalost, mislim da kod openoffica ovo ne radi. Proverite ovo pa me obradujte ako sam pogresio.

Srdacan pozdrav,

Stevanovic Vladislav
Citiraj ovu poruku u odgovoru
Odgovori 




Kontakt | otvorenidokument.com | Povratak na vrh | Povratak na sadržaj | RSS